Strona główna » Podatki » Czy trzeba płacić podatek od nieruchomości w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej?

Czy trzeba płacić podatek od nieruchomości w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej?

by Administrator
Czy trzeba płacić podatek od nieruchomości w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej?

Czy przedsiębiorca musi płacić podatek od nieruchomości w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej?

Wiele osób marzy o pracy na własny rachunek, a jednym z rozwiązań to umożliwiających jest założenie działalności gospodarczej. Prowadzenie swojego biznesu wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami i niekiedy przedsiębiorca może napotkać problemy, które mogą negatywnie wpływać na rentowność prowadzenia firmy. Na szczęście polskie ustawodawstwo przewiduje w takiej sytuacji pewne udogodnienia, a konkretniej możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, zamiast jej zlikwidowania. Na czym więc to konkretniej polega i czy podczas takiego zawieszenia trzeba płacić podatek od nieruchomości? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?
2. Kto może zawiesić działalność gospodarczą?
3. Czy podczas zawieszenia działalności gospodarczej trzeba płacić podatek od nieruchomości?
4. Czy podatek od nieruchomości jest niższy przy zawieszeniu działalności?
5. Jak obniżyć podatek od nieruchomości podczas zawieszenia działalności?


Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej polega na zrobieniu przerwy w prowadzeniu firmy. Oznacza to, że podczas trwania stanu zawieszenia przedsiębiorca nie może jej prowadzić, czyli nie może podejmować zorganizowanej działalności zarobkowej, którą wykonywał przed zawieszeniem. Taki stan może być ustanowiony zarówno na czas określony, jak i nieokreślony, a minimalny okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej wynosi 30 dni i kończy się w momencie:

  • nadejścia dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej,
  • nadejścia dnia wskazanego w odrębnym wniosku o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej,
  • ustanowienia zarządu sukcesyjnego (dla jednoosobowej działalności gospodarczej).

Najważniejszą korzyścią z zawieszenia działalności gospodarczej jest czasowy brak konieczności opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz opłacania podatku dochodowego w Urzędem Skarbowym. Dzięki temu, w sytuacji czasowego braku osiągania zysków, może to być dla przedsiębiorcy realna opcja ochrony przed niewypłacalnością, a tym samym może pomóc mu w powrocie do uzyskania płynności finansowej firmy. Mimo to, trzeba pamiętać, że nawet w przypadku zawieszenia działalności przedsiębiorca ma obowiązek regulowania prywatnoprawnych zobowiązań.

Kto może zawiesić działalność gospodarczą?

Działalność gospodarczą może zawiesić każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników lub taki, który zatrudnia wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym, urlopie opiekuńczym lub urlopie rodzicielskim, niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W przypadku działalności zarejestrowanej w CEIDG można zawiesić firmę na czas nieokreślony, ale nie mniejszy niż 30 dni, natomiast podmiot zarejestrowany w KRS można zawiesić na nie dłużej niż 24 miesiące i nie krócej niż 30 dni. Takie zawieszenie biznesu jest korzystne przede wszystkim ze względu na występujące w tym okresie ulgi finansowe i udogodnienia podatkowe, bowiem tak jak wspomnieliśmy, w okresie tym przedsiębiorca zaprzestaje opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zaliczek na poczet podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego. Mimo to, wciąż ma obowiązek regulowania prywatnoprawnych zobowiązań

Czy podczas zawieszenia działalności gospodarczej trzeba płacić podatek od nieruchomości?

Niestety, mimo że podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca nie ma obowiązku płacenia składek ZUS oraz zaliczek na podatek VAT i podatek PIT, to wciąż musi opłacać podatek od nieruchomości. To dlatego, że o ile w przypadku VAT oraz PIT opodatkowaniu podlega działalność gospodarcza, o tyle w przypadku nieruchomości przedmiotem opodatkowania jest sama nieruchomość, a co za tym idzie nawet podczas przerwy w prowadzeniu firmy należy opłacać podatek od niej. W tym wypadku najwyższą stawką opodatkowane są grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli takie, które znajdują się w posiadaniu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Do takich nie zalicza się jedynie:

  • budynków mieszkalnych,
  • gruntów związanych z budynkami mieszkalnymi,
  • gruntów pod wodami powierzchniowymi,
  • wód powierzchniowych,
  • budynków, budowli lub ich części, w odniesieniu do których została wydana decyzja, na podstawie której trwale wyłączono budynek, budowlę lub ich części z użytkowania.

Czy podatek od nieruchomości jest niższy przy zawieszeniu działalności?

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej właściciel firmy nie traci statusu przedsiębiorcy, a co za tym idzie wciąż ciążą na nim określone obowiązki związane z prowadzeniem biznesu, w tym między innymi konieczność regulowania niektórych zobowiązań, takich jak podatek od nieruchomości. Oznacza to, że posiadana przez niego nieruchomość opodatkowana jest najwyższą stawką, która obowiązuje firmy. I tutaj niestety nie ma żadnych przepisów, które określają zwolnienie lub obniżenie podatku w takich sytuacjach, przez co nawet właściciel firmy zawieszonej na kilka lat zobowiązany jest do płacenia podatku od posiadanej nieruchomości. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której na cele prowadzonej działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje swoje własne mieszkanie w całości lub części, bowiem jeżeli podczas zawieszenia biznesu nie będzie z niego korzystał do wykonywania swojej pracy, może złożyć w urzędzie gminy stosowne dokumenty, które obniżą podatek od nieruchomości do stawki niższej, obowiązującej dla budynków wykorzystywanych wyłącznie do celów prywatnych.

Jak obniżyć podatek od nieruchomości podczas zawieszenia działalności?

Niestety, podczas zawieszenia działalności nieruchomości komercyjne opodatkowane są najwyższą stawką, która obowiązuje firmy, w związku z czym przerwa w prowadzenia biznesu nie zwalnia przedsiębiorcy z jej regularnego opłacania. Możliwe jest jednak zmniejszenie podatku w sytuacji, w której do wykonywania działalności podatnik wykorzystuje w części lub całości swoje własne mieszkanie. Aby zmienić przeznaczenie nieruchomości z firmowej na prywatną, należy więc złożyć informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych na druku IN-1 do urzędu miasta lub gminy według adresu danego mieszkania. Na takim formularzu podatnik powinien wskazać zmianę przeznaczenia nieruchomości z celów do działalności gospodarczej na cele prywatne. Tutaj należy jednak pamiętać, że po zmianie przeznaczenia mieszkania, gdy zostanie wznowiona działalności należy ponownie złożyć wniosek IN-1, w którym tym razem wskaże się zmianę przeznaczenia nieruchomości z celów prywatnych na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Powyższe regulacje, czyli wniosek IN-1 dotyczy osób fizycznych, natomiast osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej w celu zmiany przeznaczenia nieruchomości powinny złożyć w urzędzie gminy wniosek DN-1.

Sprawdź też