Co to znaczy nieruchomość komercyjna?
W ostatnich latach bardzo popularny stał się dochód pasywny, który polega na zarabianiu pieniędzy bez wykonywania konkretnej pracy. Jednym ze sposobów dochodu pasywnego jest inwestycja w nieruchomość komercyjną, której zakup może przynosić jeszcze większe zyski niż wynajem mieszkania. Czym zatem jest nieruchomość komercyjna i jak na niej zarabiać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Co to jest nieruchomość komercyjna?
2. Jakie są rodzaje nieruchomości komercyjnych?
3. Czy warto zainwestować w nieruchomości komercyjne?
4. Jak zarabiać na nieruchomościach komercyjnych?
Co to jest nieruchomość komercyjna?
Niestety, w przepisach nie ma konkretnej definicji nieruchomości komercyjnej. Przyjmuje się jednak, że jest to cały budynek lub jego część, które w swoim przeznaczeniu zostały stworzone pod wykonywanie działalności gospodarczej. Oznacza to, że obiekty te są budowane, a następnie użytkowane z zamiarem osiągnięcia zysku, a ich grupą docelową są przedsiębiorcy. Najczęściej więc takie budynki są niezamieszkałe i w całości przeznaczone do prowadzenia firmy, ale zdarzają się też obiekty typu mixed-use, czyli do użytku mieszanego, w których część lokali przeznaczona jest do celów komercyjnych, podczas gdy pozostałe to lokale mieszkalne. W ten sposób, po nabyciu lub wybudowaniu nieruchomości komercyjnej, można wynająć ją innemu przedsiębiorcy, aby czerpać z niej zysk, co będzie stanowiło wspomniany dochód pasywny.
Jakie są rodzaje nieruchomości komercyjnych?
Istnieje wiele klasyfikacji nieruchomości komercyjnych. Najprościej jednak można podzielić je ze względu na rodzaj przeznaczenia budynku lub gruntu. Biorąc to pod uwagę do nieruchomości komercyjnych można zaliczyć między innymi:
- Lokale użytkowe – pomieszczenia przeznaczone do prowadzenia w nich działalności usługowej, gastronomicznej lub sprzedażowej. Takie powierzchnie najczęściej zlokalizowane są w atrakcyjnych punktach miasta, aby przyciągnąć więcej klientów.
- Magazyny – obiekty przeznaczone do przechowywania produktów lub surowców. Takie powierzchnie najczęściej zlokalizowane są w dzielnicach przemysłowych oraz na przedmieściach, aby obniżyć koszty utrzymania, a jednocześnie zapewnić do nich dogodny transport.
- Hale produkcyjne – obiekty przeznaczone do prowadzenia produkcji. Takie powierzchnie najczęściej zlokalizowane są w dzielnicach przemysłowych oraz na przedmieściach, aby obniżyć koszty ich utrzymania, a jednocześnie zapewnić do nich dogodny transport.
- Biurowce – lokale przeznaczone do prowadzenia działalności biurowej. Takie powierzchnie najczęściej zlokalizowane są w centrach miast, aby zapewnić klientom łatwy dojazd.
- Galerie handlowe – lokale przeznaczone do prowadzenia działalności prowadzenia w nich działalności usługowej, gastronomicznej lub sprzedażowej. Takie powierzchnie najczęściej zlokalizowane są w atrakcyjnych punktach miasta, aby przyciągnąć więcej klientów.
- Działki pod zabudowę komercyjną – grunty przeznaczone do budowy obiektów z powyższych kategorii.
Jak więc widać, przedsiębiorcy mają możliwość zainwestowania swoich środków w wiele różnych nieruchomości komercyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że takie obiekty mają zazwyczaj większą powierzchnię w porównaniu do lokali mieszkalnych, a to z kolei powoduje, że mogą być odpowiednio droższe.
Czy warto zainwestować w nieruchomości komercyjne?
Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dochód z nieruchomości komercyjnej będzie bowiem zależny od wielu różnych czynników. Mimo to, pod wieloma względami w celach zarobkowych kupno nieruchomości komercyjnej opłaca się bardziej w porównaniu do kupna nieruchomości mieszkalnej. Jednak, aby tak się stało, najlepiej odkupić gotową nieruchomość komercyjną od danego przedsiębiorcy z podpisaną umową z poprzednim najemcą lub kupić samodzielny obiekt, który dopiero zostanie udostępniony potencjalnym najemcom. Oczywiście pierwsze rozwiązanie jest bardziej korzystne, ponieważ nabywca nie traci czasu na znalezienie najemcy i od razu wie, ile zyska na tej działalności, natomiast w przypadku drugiego rozwiązania sytuacja jest bardziej złożona, a to dlatego, że ewentualny zysk z takiej działalności będzie zależał między innymi od lokalizacji budynku, jego stanu, formy przeznaczenia oraz popytu na wynajem.
Jak zarabiać na nieruchomościach komercyjnych?
Nieruchomości komercyjne umożliwiają dochód pasywny, ale trzeba pamiętać, że zakup niektórych powierzchni może być poza zasięgiem prywatnych inwestorów. Dotyczy to szczególnie dużych obiektów oraz działek, które najczęściej wybierane są przez duże sieci handlowe. Mimo to, nie trzeba być właścicielem całej nieruchomości, aby czerpać zysk z jej najmu. Oznacza to więc, że można zakupić jedynie dany lokal, zamiast całego budynku, a następnie wynająć go pod działalność gospodarczą. Alternatywą dla tego rozwiązania jest crowdfunding nieruchomości komercyjnych, czyli model, który polega na tym, że kupuje się udziały w spółce, która zajmuje się wynajmem takich powierzchni przedsiębiorcom. W ten sposób wystarczy kwota rzędu zaledwie kilku tysięcy złotych, aby czerpać comiesięczny zysk. Dodatkowo, rozwiązanie to nie wymaga od inwestora:
- określania potencjału danej nieruchomości komercyjnej,
- prognozowania rynku,
- prognozowania zysku,
- pilnowania rozliczeń z najemcą.
Tym wszystkim zajmują się bowiem specjaliści, którzy w danej spółce pracują i mają doświadczenie na rynku wynajmu nieruchomości. Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest to, że firmy inwestujące w nieruchomości komercyjne z reguły wybierają najemców długoterminowych, w związku z czym korzystając z crowdfundingu można liczyć na regularny dochód.