Jak rozliczyć świadczenia pracownicze w księgach rachunkowych?
Świadczenia pracownicze to wszelkie rodzaje świadczeń, które oferowane są zatrudnionym przez daną firmę pracownikom w zamian za wykonywaną przez nich pracę. Rozwiązanie to stanowi więc narzędzie, które wykorzystywane jest do zarządzania zasobami ludzkimi zarówno w mniejszych, jak i większych organizacjach działających w różnych branżach. Co więc konkretniej wlicza się w takie świadczenia i jak dokładniej ująć je w pracowniczych księgach rachunkowych? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Co to są świadczenia pracownicze?
2. Co zaliczamy do świadczeń pracowniczych?
3. Jak ująć świadczenia pracownicze w księdze przychodów i rozchodów?
Co to są świadczenia pracownicze?
Mianem świadczeń pracowniczych określa się wszelkie rodzaje świadczeń, które oferowane są pracownikowi w zamian za wykonywaną przez niego pracę. Świadczenia te można podzielić na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Do tej pierwszej grupy można zaliczyć między innymi zapewnienie odzieży roboczej lub ochronnej, zagwarantowanie posiłków i napojów, oferowanie ekwiwalentów na pranie oraz możliwość wykonania badań, natomiast do drugiej grupy można zaliczyć między innymi ubezpieczenie zdrowotne i opiekę medyczną, dofinansowanie uczestnictwa w zajęciach sportowych, bezpłatny udział w kursach i szkoleniach, pokrycie kosztów dojazdu do pracy oraz wyposażenie pracownika w telefon i samochód służbowy. Dzięki takim świadczeniom, pracodawca wzmacnia motywację pracownika, w efekcie czego zwiększa jego produktywność i lojalność, a także poprawia wizerunek firmy. Dodatkowo, większość świadczeń pracowniczych stanowi koszt dla pracodawcy, w związku z czym przy odpowiednim uzasadnieniu można wliczyć je w do kosztów uzyskania przychodów.
Co zaliczamy do świadczeń pracowniczych?
Według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości świadczenia pracownicze to wszystkie formy świadczeń, które oferowane są zatrudnionym przez daną firmę pracownikom w zamian za wykonywaną przez nich pracę. Oznacza to więc, że świadczenie pracownicze obejmują różne formy zapłaty za wykonywany zawód. Do takich zaliczamy:
- Świadczenia krótkoterminowe – w tym pensje, składki na ubezpieczenie społeczne, płatne zwolnienia chorobowe, płatny urlop wypoczynkowy, udziały w zyskach oraz premie.
- Świadczenia po okresie zatrudnienia – w tym emeryturę pracowniczą, emerytalne ubezpieczenie na życie, emerytalną opiekę zdrowotną oraz emerytalne odprawy.
- Świadczenia niepieniężne – w tym opiekę medyczną, możliwość zakwaterowania, sprzęt potrzebny do wykonywania zawodu, pojazd niezbędny do pracy, karty członkowskie, karnety oraz inne darmowe lub dotowane dobra oferowane pracownikom.
- Świadczenia długoterminowe – w tym urlop z tytułu wysługi lat, urlop naukowy, nagrody jubileuszowe, świadczenia rentalne, udziały w zyskach oraz premie.
- Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy – w tym odprawy.
Większość z tych świadczeń jest kosztem dla pracodawcy, w związku z czym przedsiębiorca może wliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, ale trzeba pamiętać przy tym, że w niektórych przypadkach niezbędne może być odpowiednie uzasadnienie. Jak zatem dokładniej ująć świadczenia pracownicze w księdze przychodów i rozchodów? Już wyjaśniamy!
Jak ująć świadczenia pracownicze w księdze przychodów i rozchodów?
W księdze przychodów i rozchodów należy wykazać wszystkie osiągnięte przychody i poniesione koszty w prowadzonej działalności gospodarczej. Jednym z takich kosztów są świadczenia pracownicze, które w zależności od ich rodzaju można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej firmy. Aby zrobić to poprawnie, świadczenia krótkoterminowe oraz świadczenia wypłacane po okresie zatrudnienia należy ująć jako koszty bieżącego okresu, natomiast świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy powinno się ująć od razu. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku świadczeń długoterminowych, w których powinno się wyliczyć zysk i stratę, a także całkowitą wartość kosztów minionego zatrudnienia. Kolejnym elementem jest wynagrodzenie pracowników, które należy ująć w kwocie brutto, wraz ze składkami ZUS oraz zaliczkami na podatek, które powinno się zaksięgować w kolumnie 12, czyli „Wynagrodzenia w gotówce i naturze”. Dotyczy to zarówno wynagrodzenia pracowników, którzy pracują w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło, jak i tych, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę. I tutaj w każdym z tych przypadków międzynarodowym standardem rachunkowości w obszarze świadczeń pracowniczych jest standard MSR 19, który precyzyjnie określa ich ujęcie księgowe.