Zgromadzenie kapitału na wkład własny często jest problem młodych ludzi. Z uwagi na ciągle rosnące ceny i brak dogodnych wynagrodzeń młode pokolenia często nie mają możliwości uzbierania odpowiedniej sumy pieniędzy na wkład własny. Jest to duże wyzwanie dla większości Polaków. Z pomocą przychodzi nowy program rządowy – kredyt z gwarantowanym wkładem własnym czyli po prostu mieszkanie bez wkładu własnego. Co warto o nim wiedzieć oraz czy warto zdecydować się na kredyt bez wkładu własnego? Podpowiadamy w tym wpisie.

Na chwilę obecną, aby uzyskać kredyt mieszkaniowy konieczna jest wpłata 10% a w niektórych bankach nawet 20% wartości nieruchomości. W 2022 roku średnie ceny za m² w największych polskich miastach takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Poznań wyniosły 9.500 zł. W konsekwencji oznacza to, że koszt standardowej wielkości mieszkania, ok. 50 m² wynosi 475.000 zł, zaś wkład własny może dochodzić nawet do 95.000 zł. Nie ukrywając, jest to znaczna kwota – często nieosiągalna dla wielu młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Uzbieranie takiej kwoty trwałoby bardzo długo, a gdzieś przecież trzeba mieszkać…

Program rządowy Kredyt z Gwarantowanym Wkładem Własnym 

Na przeciw trudnościom powstał rządowy program – Kredyt z Gwarantowanym Wkładem Własnym, tj. Mieszkanie bez wkładu własnego, mający na celu ułatwienie Polakom dostępu do kredytów mieszkaniowych.

Nowy program jest bardzo przydatnym narzędziem zarówno dla singli, par, małżeństw, jak i rodzin z dziećmi. Osoby, które posiadają zdolność kredytową, a ich wyłącznym problemem jest brak oszczędności, które można przeznaczyć na wkład własny, będą nareszcie mogły uzyskać kredyt. Kolejnym pozytywem jest zaoszczędzony czas, bowiem oferowany przez rząd kredyt bez wkładu własnego pozwoli na usprawnienie ścieżki do jego uzyskania, gdyż odpada czas potrzebny na zgromadzenie wkładu własnego.

Wnioskodawca, który zdecyduje się na zakup, ma dzięki temu możliwość skorzystania z o wiele niższego progu wejścia w inwestycję zakupu nieruchomości.

Kolejnym, istotnym plusem programu okazuje się możliwość umorzenia części długu w sytuacji narodzenia dziecka, tzw. spłata rodzinna. W praktyce oznacza to, że w przypadku posiadania opisywanego kredytu przez młode małżeństwo, po narodzeniu drugiego lub kolejnego dziecka mogą oni starać się o umorzenie części zobowiązania w ramach wyżej wymienionej spłaty. Wysokość spłaty wyniesie 20.000 zł w sytuacji urodzenia się drugiego dziecka oraz 60.000 zł w przypadku urodzenia się trzeciego lub kolejnego dziecka. W konsekwencji, w przypadku urodzenia trójki kolejnych dzieci, wysokość umorzenia wynosić będzie aż 140.000 zł, a więc ponad 1/4 ceny w sytuacji przykładowego mieszkania o powierzchni 50 m². Jednakże nie więcej niż kwota gwarantowanego wkładu własnego. Oznacza to, że pary czy małżeństwa planujące powiększenie rodziny mogą skorzystać na tym najbardziej.

A jak wygląda praktyka?

W praktyce oferowany kredyt bez wkładu jest droższy niż standardowy kredyt hipoteczny, gdyż pomimo tego, że kredytobiorca nie dysponuje wkładem własny w całkowitym rozrachunku i tak winien jest zapłacić tę kwotę. Albowiem kwota „pożyczona” na wkład własny zostaje doliczona do kredytu i od niej naliczane są odsetki. Zwłaszcza jest wyższa rata, bo Kredytobiorca bierze kredyt na 100% wartości nieruchomości, a nie na 90% czy 80% transakcji.

Jednakże po głębszym zastanowieniu można wyciągnąć jednoznaczny wniosek, iż przy obecnym wzroście wartości nieruchomości nieznacznie droższy kredyt bez wkładu niż w przypadku tradycyjnego kredyt hipotecznego, jest wart swojej ceny. Szybki wzrost cen nieruchomości może sprawić, że za jakiś czas będzie to jeszcze większe wyzwanie niż dotychczas.

Jeżeli jesteś potencjalnym kredytobiorcą i nie masz środków na cały wkład własny, ale posiadasz zdolność kredytową i chcesz nareszcie kupić wymarzone mieszkanie, podjęcie decyzji i postawienie na kredyt bez wkładu własnego może okazać się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.

Program rządowy kredyt bez wkładu własnego otwiera drogę do zrealizowania swoich marzeń o własnym mieszkaniu lub domu wielu osobom. Jeśli szukasz pomocy lub chciałbyś skonsultować temat – skontaktuj się z ekspertem kredytowym – Januszem Grabowskim, który odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania i sprawnie przeprowadzi Ciebie przez cały proces uzyskania kredytu.

Kategorie: Porady